Respond to this messageReturn to Politics Board
Original Message
  • List of O'Niell/Dion Government: 33 Ministers & their Ministrial Portforlio's
    • Haus Doggs
      Posted Aug 10, 2012 1:13 AM

      O'Niell/Dion Government; Ministers & Ministrial Portfolios


      1.Peter O¡¯Neill (PNC) ¨C 3rd Term; Ialibu-Pangia Open
      ¡öPrime Minister

      2.Leo Dion (THE) ¨C 3rd Term; East New Britain Provincial ¡öDeputy Prime Minister

      3.Don Polye (THE) ¨C 3rd Term; Kandep Open
      ¡öMinister for Treasury

      4.Dr Puka Temu (ODP) ¨C 3rd Term; Abau Open
      ¡öMinister for Public Service

      5.William Duma (URP) ¨C 3rd Term; Mt Hagen Open
      ¡öMinister for Petroleum & Energy

      6.Patrick Pruaitch (NA) ¨C 3rd Term; Aitape-Lumi Open ¡öMinister for Forestry & Climate Change

      7.Charles Abel (PNC) ¨C 2nd Term; Alotau Open
      ¡öMinister for National Planning

      8.James Marape (PNC) ¨C 2nd Term; Tari Open
      ¡öMinister for Finance

      9.John Pundari (PP) ¨C 4th Term; Kompiam-Ambum Open
      ¡öMinister for the Environment & Conservation

      10.Mao Zemming (PNC) ¨C 4th Term; Tewai-Siassi Open
      ¡öMinister for Fisheries

      11.Ben Micah (PPP) ¨C 3rd Term; Kavieng Open
      ¡öMinister for Public Enterprises

      12.Rimbink Pato (UP) ¨C 1st Term; Wapenamanda Open
      ¡öMinister for Foreign Affairs & Immigration


      13.Byron Chan (PPP) ¨C 3rd Term; Namatanai Open
      ¡öMinister for Mining

      14.Jimmy Miringtoro (PNC) ¨C 2nd Term; South Bougainville Open ¡öMinister for Communication & Information Technology

      15.Francis Awesa (PNC) ¨C 2nd Term; Imbonggu Open
      ¡öMinister for Works

      16.Ano Pala (PNC) ¨C 2nd Term; Rigo Open
      ¡öMinister for Transport

      17.Benny Allan (PNC) ¨C 3rd Term; Unggai-Bena Open
      ¡öMinister for Lands & Physical Planning

      18.Mark Maipaikai (THE) ¨C 3rd Term; Kikori Open
      ¡öMinister for Labour & Industrial Relations

      19.Loujaya Toni (PIP) ¨C 1st Term; Lae Open
      ¡öMinister for Community Development, Religion & Family Affairs


      20.Boka Kondra (PNC) ¨C 2nd Term; North Fly Open
      ¡ö?

      21.Paru Aihi (PNC) ¨C 2nd Term; Kairuku-Hiri Open
      ¡öMinister for Education

      22.Steven Kamma (URP) ¨C 2nd Term; Central Bougainville Open ¡öMinister for Bougainville Affairs

      23.David Arore (THE) ¨C 2nd Term; Ijivitari Open
      ¡öMinister for Higher Education, Research, Science & Technology

      24.Jim Simatab (NA) ¨C 2nd Term; Wewak Open
      ¡öMinister for Correctional Services

      25.Dr Fabian Pok (URP) ¨C 2nd Term; North Waghi Open
      ¡öMinister for Defense

      26.Micheal Malabag (PNC) ¨C 1st Term; Moresby North West Open ¡öMinister for Health & HIV Aids

      27.Richard Maru (Independent) ¨C 1st Term; Yangoru-Saussia Open
      ¡öMinister for Commerce, Trade & Industry

      28.Kerenga Kua (Independent) ¨C 1st Term; Sinasina-Yongomugl Open
      ¡öMinister for Justice & Attorney General

      29.Davis Stephen (PP) ¨C 1st Term; Esa¡¯ala Open
      ¡öMinister for Civil Aviation

      30.Nixon Duban (PNC) ¨C 1st Term; Madang Open
      ¡öMinister for Police

      31.Tommy Tomscoll (PDM) ¨C 2nd Term; Middle Ramu Open ¡öMinister for Agriculture & Livestock

      32.Paul Isikiel (PNC) ¨C 1st Term; Markham Open
      ¡öMinister for Housing & Urban Development

      33.Justin Tkatchenko (SDP) ¨C 1st Term; Moresby South Open ¡öMinister for Sports

    Login Status
  • You are not logged in
    • Login
      Password
       

      Optional
      Provides additional benefits such as notifications, signatures, and user authentication.


      Create Account
    Your Name
    Message Title
    Message Text
    Options