<< Previous Topic | Next Topic >>Anasayfaya Don don  

Bir donum araziden yilda kac kilo zeytin elde edilir?

June 6 2007 at 2:06 PM
  (Login gelibolu)
Forum Owner

 
Bir dönüm araziden yılda kaç kilo zeytin elde edilir?Yada bir dönüme kaç ağaç dikmek gerekir ve yeni fide kaç yıl sonra ürün vermeye başlar, büyümesini tamamlar.
Öncelikle zeytinin dikileceği arazi yapısına bakmak gerekir.Herbir dönüme dikilecek ağaç sayısı arazinin verimi ve sulanabilirlik durumuna göre değişir.Genelde verimli arazilerde 5*6 , verimsiz sulama imkanı olmayan arazilerde 7*7 ölçülerine göre dikilir.Çok verimli arazilerde 5*5 veya 6*6 şeklinde dikenlerde vardır.Normal verimli arazilerde dönüm başına 25-30 ağaç gibi düşünülmelidir.
Bilimsel yöntemlerle kurulan zeytinliklerden 3.yıldan itibaren ürün almaya başlamak olasıdır.Genelde genç ağaçlar 5.yılında tam ürüne otururlar.Zeytin çok uzun ömürlü (üç-beş yüzyıllık)bir ağaçtır.Hatta bununla ilgili atasözümüz bile vardır."İncir babadan,zeytin atadan."Çok uzun ömürlü olması nedeniyle yıllar geçtikce verimi artmaya devam eder.Genelde 15 yıllık olduğunda tam verime oturmuş olur.Yukarıda arkadaşların değindiği gibi,bu tamamen yöntemine göre bakımla yakından ilgilidir.
Yurdumuzda zeytinden elde edilen verim acınılacak durumdadır.Bunu kabaca örneklemek gerekirse;bizim rakiplerimizden İspanya ortalama olarak ağaç başına yılda 90kg,İtalya 70 kg,iklimi ve toprak yapısı bizimle aşağı yukarı aynı benzerlikler gösteren Yunanistan 50kg verim almaktadır.Biz ağaç başına ne kadar verim alıyoruz dersiniz?Sıkı durun işte yanıtı.Sadece ve sadece 10kgdır.Tabii ki bunlar ortalama verilerdir.
Zeytin peryodik bir bitkidir.Yani bir yıl ürün verir,bir yıl dinlenir.Tarım teknikleri bilimsel tabana dayandıkça peryodik yapı değişmektedir.Halk arasında buna "var yılı"veya "yok yılı" denir.Bizde yok yılında hiç ürün olmazken,İspanya da,İtalya da 1/2 civarında ürün alınmaktadır.
Doğrusunu söylemek gerekirse o ülkelerde zeytinin genetik yapısı geliştirilerek her yıl ürün veren türler yaratılmaktadır.Korkmayın bu genetik yapıyla oynanma anlamında değildir.Değişik türler melezleştirilerek,yeni verimli ırklar yaratılmaktadır.
Zeytin başına verimlilikte Yunanistan'ı yakalarsak on yıllık ağaçlardan yılda dönüm başına asgari 1.5 ile iki ton arasında zeytin elde ederiz.Yemeklik bir tür ise örneğin Gemlik gibi.1500*2YTL=3000 YTL brüt gelir elde edersiniz.Yağlık türleri seçerseniz 100kg zeytinden 33 litre civarında yağ elde edersiniz.Bu da dönüm başına 500 litre yağ demektir.
Ülkemizde bazı kişiler bu verimi kolaylıkla elde etmektedirler.Fakat bu sayı belkide iki elin parmakları kadardır.
Şunu unutmamak gerekir ki;zeytin içinde bulunduğumuz yüzyılın en stratejik bitkilerinden birisidir.
Umarım gereken önem verilirde toplum olarak hepimiz seviniriz.Bana göre petrol kadar öneme sahiptir.
Herşeyde olduğu gibi bu işimizi de Allah'a havale etmiş durumdayız.Kısacası doğa ne verirse onu hasat etmek durumundayız.
Dünyada ağaç populasyonu(sayı)bakımından 2.sırada olmamıza rağmen üretim sıralamasında 7.sıralardayız.Varın gerisini siz düşünün.
Zeytin diğer ürünlerle karşılaştırıldığında gerçekten bakımı en kolay olan bitkilerden birisidir.Dikim anında kulaktan dolma bilgilerle hareket etmezseniz,gelecekte yüzünüz çok güler.Yaşınızı bilemem ama herhalde gelecek nesillerinize iyi bir miras bırakmış olursunuz.
En karlı bitkilerden olmakla birlikte,elbette çok kısa zamanda çok iyi gelir getiren bitkilerde mevcuttur.Şeftali,kiraz gibi..
Dikim ve bakım için gerekli bilgileri internetten bulabileceğiniz gibi "www.zae.gov.tr"Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Ege Üniversitesi adresinden çeşitli yayınları isteyerek de bilgi sahibi olabilirsiniz.Bu kuruluş bu konudaki en yetkili kurumdur.
Toplum olarak bilimsel değerlere ne kadar (özellikle tarımda)önem verdiğimiz ortadadır.Onun için bu güzide kurumumuzun önerileri ne kadar dikkate alınır,tartışılır.
Şunu da belirtmeden geçemiyeceğim.Rakiplerimiz bizim üretimimizi engellemek için ellerinden geleni yapmaktadılar inancındayım.
Dünyadaki en çok ağaç sayısına sahip ülkelerden birisi olmamıza rağmen Dünya Zeytinyağı Üreticileri konseyinde adımız bile yoktur.Bu konseyden geçmişte ihraç ettiğimiz yağlara motor yağı karıştırdığımız gerekçesiyle çıkarılmış ve kötü bir imaja sahip olmuştuk.
Ben kişisel olarak hala bunun uluslararası bir komplo olduğunu düşünürüm.Ege kıyılarındaki nice zeytinliklerimiz heba edilmiştir,zeytin para etmiyor diye..
Ayrıca sahil kenarı yağmacılarına çanak açan belediyeleri de lanetliyorum,o güzelim zeytinlikleri betona dönüştürdükleri için..
Unutmayın dünyadaki kalp krizlernin önüne geçmek için en etkin yol zeytinyağı tüketmektir.Akdeniz diyeti denilen zeytinyağlı yemekler önümüzdeki yıllarda pek çok sofraları süslemeye başlayacaktır.Bu nedenle zeytin ve zeytinyağı tüketimi katlanarak devam edecektir.Kanımca üretim önümüzdeki on yıllarda bu talebe cevap veremiyecektir.
Zeytin dikmeye karar verirken bu durumu da göz önüne alın derim.

Bir forumda Dursun adli bir katilimcidan ALINTIDIR!

 
 Respond to this message   
AuthorReply

(Login gelibolu)
Forum Owner

Re: Bir donum araziden yilda kac kilo zeytin elde edilir?

June 6 2007, 2:15 PM 

Gemlik türü zeytinlerin fidelerini sertifikalı fidan yetiştiricilerinden alınız.İnternetten arama yaparsanız pek çok fide yetiştiricisi bulabilirsiniz.Fidelerin yaşı ne kadar düşükse sonuç almak o kadar kolay.İnsanlar fide ne kadar yaşlı ise o kadar çabuk verim alabileceklerini sanıyorlar.Fide ne kadar genç ise dikilen araziye o kadar kolay uyum sağlar.
Dikim kesinlikle bilimsel olmalıdır.Çukur derinlikleri en az 80*80 olmalıdır.Standartı 100*100 dür.Kulaktan dolma bilgilerle yola çıkmayın.Mutlaka ve kesinlikle toprak tahlili yaptırın.Bunun için İL Tarım Müdürlüklerinde çok gelişmiş tahlil lableri var.İl Müdürlüğü kanalıyla giderseniz ücretsiz,aksi taktirde her tahlil için 25 YTL ödersiniz.
Bahçelerin hafif eyimli arazilere kurulması daha uygundur.Zeytini sulamak verimi çok arttırır ve her yıl ürün almanızı sağlar.Durum böyle olmasına rağmen zeytin taban suyunu hiç sevmez.Arazi seçmek durumunda iseniz güneye bakan arazileri seçin.
Zeytin çukurlarının bir yıl önceden açılması erken ürün almanızda büyük etkendir.Çukur açılırken en üstdeki tarım toprağı ile alttaki toprağın ayrılması önemlidir.Kısacası toprağın havalanması gerekir.
Gemlik türü zeytinleri 5*5 de dikebilirsiniz.Bu birazda sizin toprağın verimine bağlıdır.
Bölgenizde hangi türün en iyi gidebileceğini bölgenizdeki ZİRAAT MÜHENDİSLERİ bilebilir.
Benim savunmaya çalıştığım bilimsel ve teknik uygulama bunun için gerekli.
Zeytin normal olarak Akdeniz ve Ege kıyı şeridinde yaklaşık 700 metre rakıma kadar her yerde yetişebilen bir bitkidir.Gemlik türü zeytinler bizim bölgemizde(EGE) son on,onbeş yıldır dikiliyor.Gemlik türü zeytinler soğuğa daha dayanıklıdır.
Bizim dikim tecrübelerimizden edindiğimiz yarar şudur.Fide ne kadar genç ise toprağa ataptasyon(uyum)o kadar kolay oluyor.
Hastalıklara ve soğuğa karşı korunma çok önemli.Ben daha önce bunun için sertifikalı(belgeli)fideleri dikin dedim.Bazen fideleri seralarda uzun süre tutarak marul gibi yetiştiriyorlar.Fidelikte doğaya uyum çalışması yapmıyorlar.Fide doğal ortama çıkınca şoka girip telef oluyor.Onun için sertifikalı ürünler çok önemli.Bu tür fideler hastalıklar bakımından denetlenmiş oluyor.
Sertifikayı dikkat ettiğiniz gibi,faturayı almayı da ihmal etmeyin.İspatı kolay olsun.
Zeytin fidelerini dikerken verilen can suyu çok önemlidir.Daha sonra toprağınızın nem durumuna göre 15 gün ile 1 aylık periyotlarda Eylül ayının ilk haftasına kadar sulayabilirsiniz.Bulunduğunuz yerin rakımı yüksek ve geceleri çok soğuk geçiyorsa sulama işi sözünü ettiğim tarihte sonlanmalıdır.Bu fidenin veya ağacın kendini kış ortamına hazırlaması için gereklidir.
Zeytin hava ılık olduğu sürece büyümesini devam ettiren bir bitkidir.Onun için kolaylıkla yanılabilir.
Tüm bunlar sonraki ayrıntılar.Benim tüm ağaç yetiştiricilere nacizane tavsiyem:Çukurları tekniğine göre açmanız,toprağı yeteri kadar dinlendirmeniz,en tabana konulacak taban gübresini mutlaka kullanmanız,en üstteki tarım toprağını taban gübresi üzerine sermeniz,onun üstüne en az bir teneke eski hayvan gübresi koymanız,daha üstüne tabandan çıkan ham toprağı sermeniz,en üstteki 20 santinlik bölüme fidenizi dikmeniz ve can suyunu vermenizdir.
Bunda çok ısrarlıyım.Zamanında çok canımız yandı.Başkaları da Amerika'yı bir kez daha keşfetmesin.
Pek çok kişi fidenin poşet boyunun iki katı kadar çukur açıp fideleri dikiyor.Zeytin yumrulu bir bitkidir.Zavallı fide yıllarca toprakta yumru yeri açacağım diye çırpınıp duruyor.Dolayısıyla gelişim de çok yavaş oluyor.
Gene ayni katilimcinin yazisi

 
 
Current Topic - Bir donum araziden yilda kac kilo zeytin elde edilir?  Respond to this message   
  << Previous Topic | Next Topic >>Anasayfaya Don don  
Find more forums on SocietyCreate your own forum at Network54
 Copyright © 1999-2014 Network54. All rights reserved.   Terms of Use   Privacy Statement  
Hic bir iddiasi yok. Kendi halinde takilan bir yer iste. AMATOR bir sitedir. Her yazilan veya alintilanan dogrudur diye bir iddiasi yok. Zeytincilik isine girecekseniz profesyonel kisilerden hizmet aliniz.