Click here for recipes!

Click here for the archives!

 Return to Forum  

To be more comparable to bought-

August 13 2011 at 4:31 AM

sheila  (Login SheilaPCT)
The Frugalista Files


Response to Is it cost effective to cook?

Instead of this,

$2.19 Feta (4.39, only used half)
$1.49 Spinach
$2.50 Sauce
$0.75 Noodles (1.49, used half)
$2.43 1/2lb ground beef
$0.99 Tofu (1.99, used half)
------
$10.35


you would have used

mozzarella 1/2 lb $.99
Cottage cheese $1.29
Cheap sauce .99
Cheap Aldi noodles .99
Aldi spinach (.99, used half) $.50
1/2 lb ground beef (bought on sale $2.99/lb) $1.50
skipped the tofu
_________________
Spending $6.26





    
This message has been edited by SheilaPCT on Aug 14, 2011 9:16 AM


 
 Respond to this message   
Responses