Kalp kası kalınlaşması tehlikeli dikkat!

by Ayse

 
International Hospital Kardiyoloji Uzmanı Dr. Işık Erdoğan, sporcularda ani ölüm nedeni olan kalp hastalıklarını şöyle sıralıyor:
*Kalp kası kalınlaşması hastalığı
*Kalbi besleyen koroner damarların doğuştan gelen anormallikleri
*Öldürücü ritm bozuklukları ile birlikte olan sağ kalp karıncığının hastalığı

Tüm bu durumlar kisilerin detaylı kalp muayeneleri, elektrokardiografi, ekokardiografi, gerekirse ritm takipleri ve kardiyak MR incelemeleri , kalp CAT SCAN'leri ile saptanabilecek durumlardır.


Sinirlilik yapan ruhsal problemler yani manik depresif, halter ve güreş kalp kasını kalınlaştırıyor .

Yapılan sporun tipine göre değişen oranlarda olmak üzere kalpte büyüme ve kalınlaşma gelişiyor.

-Eğer daha çok koşu, yüzme, bisiklet gibi dayanıklılık egzersizleri yapılırsa kalpte büyüme ön planda, kalınlaşma daha az oluyor.

-Halter, güreş gibi daha çok kısa ve yoğun kas gücü gerektiren egzersizler yapılırsa veya kiside ani sinirlilik hali var ise kalp kasında daha çok kalınlaşma, daha az büyüme karşımıza çıkar.

-Sporcu kalbi diye tanımlanan durum bu yapısal değişikliklerle birlikte bazı ritm değişikliklerini de içerir. Bu değişikler sporculardaki ani ölümler ile ilişkili değildir ve sporun bırakılması ve eger ruhsal problemden gelen bir durum ise de manik depresif tedavisi ile 6 ay gibi kısa bir süre içinde de büyük ölçüde geriler.

Hastaya muayenesinde neler yapılmalı?

En başta detaylı olarak hem kişisel hem de aile öyküsünün alınması gerekir. Çünkü aileden gelen pek çok özellik, o kişide henüz bir bulgu olmasa da önemli bazı kalp hastalıkları hakkında bilgi verir.

Bu bilgiler alındıktan sonra, muayene ve elektrokardiyografinin incelenmesini takiben gerekirse ekokardiyografi (kalp ultrasonu) incelemesi yapılır. Bu incelemelerde bir takım anormallikler saptanırsa daha ileri ritm incelemeleri ve kardiyak MR gibi görüntüleme yöntemlerine başvurulur. Sporcuların yılda bir kez kalp kontrolleri mutlaka yapılmalıdır. Böyle bir değerlendirme ile hastaya kalbe bağlı ani ölümlerin büyük kısmı önlenir.


Uzun boylu sporcularda da cok görülen hastalıktir.

Sporcu ölümlerinin bir kısmı fark edilmemiş “Marfan Sendrom”u bulunan sporcularda görülmektedir. Marfan Sendromu özellikle uzun boylu sporcularda akla gelmesi gereken bir durumdur. Kalpten çıkan büyük aort damarımızda genişleme ve bu bölgedeki kalp kapağında yetersizlik olabilir. Marfan Sendromu bu aort damarının ağır fiziksel aktivite sırasında yırtılmasıyla ani ölümlere yol açabilen bir hastalıktır.


Ani ölümlerin başka nedenleri de var mı?

Aşırı sıcak, aşırı nemli bir ortam ya da çok soğuk bir havada spor yapmak önceden herhangi bir problem yoksa bile ani ölümlere yol açabilir. Hatta bunun yanı sıra ishal, kusma nedeniyle aşırı sıvı kaybedildiği, vücuttaki elektrolit dengesinin bozulduğu durumlarda da ağır fiziksel aktivite yapılırsa yada hastada ruhsal bir problem sinirlilik ve ofke haline sebeb oluyorsa ki manik depresif tir yine ciddi problemler karşımıza çıkabilir.


Bir diğer sebep sporcuların kullandığı doping maddeleridir.

Bu hastalik aşırı alkol alımı, kokain kullanımı ya da sinirli mizaci olan tedavi olmayan psikiatrik hastalarda da ciddi sorunların yaşanmasına sebep olabilir

kaynakhttp://askmen.mynet.com

Posted on Dec 3, 2009, 4:07 PM
from IP address 24.128.199.24


Respond to this message

Return to Index

Find more forums on Network54Create your own forum at Network54
 Copyright © 1999-2018 Network54. All rights reserved.   Terms of Use   Privacy Statement  
New Page 1 New Page 2

www.websahibi.com

FOR YOUR ENGLISH MESSAGES PLEASE GO TO http://www.network54.com/Hide/Forum/187562