<< Previous Topic | Next Topic >>Return to Index  

"(Istocni) Hercegovci su Crnogorci?"

July 9 2007 at 8:03 AM
No score for this post
Zecanin  (Login Zecanin)
Montenegro Forum Mods Group

Mislio sam da je ovo dosta interesantan post sa SC pa reko da ga postiram odje. (sve je pretvoreno na nasu latinicu jer joj "keyboard" najvise pase)
--------------------

"Hercegovci su Crnogorci?
panonskimornar (kapiten) - 3. juli 2007. u 07.27 (registrovani član)

" Nasao sam ovo na nekom hrvatskom forumu. Šta vi mislite o tome."
----------------------------------------------------------------
" Ne znam zaista da li su zapadni Hercegovci zapravo Srbi katolici i ne interesuje me. Lično držim da je to stupidarija. Ono oko čega nemam dileme jeste da su istočni Hercegovci čisti Crnogorci. Razlike između hercegovačkih i bosanskih Srba su toliko očigledne i one će vremenom imati i svojih političkih implikacija. Ko ne vjeruje živ bio i nek zapamti ovo što sam napisao. Ko god je normalan lako će shvatiti da Srbi još dugo neće moći da održavaju taj osjećaj među istočnim hercegovcima, a tempo kojim će se to odvijati zavisiće od čvrstine ustroja na kojem će funkcionisati Crna Gora i njene snage i želje da se posveti ovom narodu koji je toliko puta kroz istoriju priželjkivao ujedinjenje sa Crnom Gorom. To u svakom slučaju ne treba forsirati i treba prepustiti tom narodu da sam odlučuje prema kom centru će se okretati. Ko god potcjenjuje mogućnost da se ovako razviju stvari taj je totalni idiot. Treba poći u istočnu Hercegovinu i vidjeti da se ti ljudi zapravo gotovo uopšte ne razlikuju od Crnogoraca. Čak im je i narodna nošnja jako slična crnogorskoj. Kakogod. Ne treba biti iznenađen ako za 20,30 ili 50 godina Hrvati u Hercegovini budu za susjede imali Crnogorce. Crna Gora će vjerovatno učiniti sve da podstakne takav razvoj događaja, pa bi se moglo desiti da umjesto avetanja i svojatanja zapadne Hercegovine Srbi postanu prošlost i u istočnoj."

sada neki od malo 'dubljih' komentantara

Drago_Carski (♥ Srbin) - 3. juli 2007. u 12.27 (registrovani član)
" Crnogorci su ustvari Hercegovci. Njegusi, Petrovici, Vasojevici i drugi su naselili danasnju Crnu Goru prvenstveno iz Hercegovine, zatim iz istocne Bosne i dinarskih krajeva. Predtursko stanovnistvo istorijske Zete (ili Duklje do 13. veka) bilo se ili poturcilo ili je preslo u primorske gradove gde su vladali Venecijanci. Na njihova mesta su se doseili brdska plemena iz Hercegovine. Taj proces je zapoceo krajem 15., pocetkom 16. veka, i dovrsio se do kraja 17. veka. A rec je o - uglavnom - istocnom Hercegovinom, nekadasnjom Travunijom, i Podrinjem, dakle srpskim krajevima. Price o kojekakvim Dukljanima su jedino propagande za istorijski i politicki slabo upucene ljude."

Svetopelek (Dokleati) - 3. juli 2007. u 17.56 (registrovani član)
" Naravno, da su Crnogorcima najbliži Hercegovci. Da hoće posrani DPS da napravi propagandu prema Hercegovini, lako bi pocrnogorčilči i Hercegovce i sve iskoćene Crnogorce. Crnogorci i Hercegovci nemaju baš istu istoriju, ali Hercegovci naravno, nemaju nikakvu zajedničku istoriju sa Srbima, to jest sa onom skupinom ljudi koja živi i živjela je u Srbiji. Naravno da ni Hercegovci ni Crnogorci niakada nijesu bili na Marici, Kosovu, Čegru, I i II srpskom ustanku, Solunksom Frontu, KOlubari, Ceru ... Kao što ni Srbi nijesu bili na Carevom Lažu, protiv Napoleona u Boki, Fundini, Vučjem Dolu, Martinićima, Krusima ... Lično iako bih bio oprezan u vezi uvođenja mogućih trojanskih konja u CG ne bih nipta imao protiv da Hercegovci uđu u sastav Crne Gore i to je kraj što se tiče vječnih aspiracija Crne Gore. Čak bih možda i Srbiji poklonio Pljevlja, Bijelo Polje, ove krajeve iza Tare ... možda....Moja razmišljanja, nijesu konačna ..."

pako (student) - 5. juli 2007. u 05.23 (registrovani član)
" Crnogorci jesu Hercegovci, a ne obratno, bar dobar dio njih. U Istocnoj Hercegovini sam svako ljeto i mogu reći da ponosniji Srba od njih nema. Na nijednog u Trebinju nisam naisao da je rekao da je Crnogorac, a bogme u CG non stop nailazim na ljude koji govore da su Srbi, il da je to jedno te isto (Crnogorac/ Srbin). Stara Hercegovina se nekad prostirala do pola danasnje CG, i bas taj dio danasnje CG sa ovim istocnim dijelom Hercegovina sadrzi u sebi najcisce elemente stare srednjovjekovne srpske kulture, koji jesu podijeljeni trenutno avnojevskom granicom, ali koji po mentalitetu, naciji i vjeri cine jedan jedinstveni prostor kojeg naseljavaju Srbi."

Vase komentare (ali uzdrzane, kontruktivne i dobro smisljene komentare!)

This message has been edited by Zecanin on Jul 9, 2007 8:24 AM

Scoring disabled. You must be logged in to score posts.Respond to this message   
AuthorReply
Zecanin
(Login Zecanin)

Re: "(Istocni) Hercegovci su Crnogorci?"

No score for this post
July 9 2007, 8:35 AM 

Sto se tice moga licnog misljenja ja licno smatram da je divizija izmedju istocnih hercegovaca i crnogoraca vise artificijalna (dakle administrativna) nego stvarna. Odje ne idem na tome da komentarisem dali su jedni i drugi dio srpskom nacionalnog korpusa vec vise da se koncentrisem na kulturni aspekt.

Smatram da se kulturno (i antropoloski) radi o susjednim populacijama koje su veoma medjusobno slicne u kulturi, nosnji, govoru, mentalitetu i izgledu (vise nego recimo sa bilo kojim drugim populacijama kada bi se uporedile).

Sada, sa time receno, dali to znaci da ce ikada recimo istocni hercegovci sebe vidjeti nacionalno kao crnogorcima ili ako bi se ikada (mada sanse za tako nesto su male) pripoili Crnoj Gori posluziti kao sto je to vec neko rekao kao "trojanski konj" u pospjesivanju dublje i temeljnije srbifikacije ili re-srbifikacije Crne Gore to je vec druga tema.

Scoring disabled. You must be logged in to score posts.
Zecanin
(Login Zecanin)

No score for this post
July 9 2007, 7:37 PM 

(Da nista ne kazem o cinjenici da su dobar dio istocnih Hercegovaca i staro-hercegovaca rasno lokalni autohroni atlanto-mediteranci, meni najljepsa rasa evrope, dok su centralni bosanci (recimo Tuzla region) vidljivo mijesani sa pridoslim slovenskim novo-dunavcima , meni licno daleko od najljepske rase evrope - nista personalno, vec da se drzim samo teme naglaska)

Kada kazem naglasak mislio sam ocigledno na mjesta poput Niksica (stara Hercegovina) dje je naglasak dosta slican sa naglaskom u recimo Trebinju, Nevesinju ili Ljubinju ili bar je to bio slucaj prije.

Takodje smatram da ima mnogo primjetljiva razlika izmedju Bosanskog naglaska i Hercegovackog (mada su obadva eventualno slicnija medjusobno od recimo Hercegovackog sa jedne i Zetskog sa druge strane).

Hercegovacki je glatkiji, meksi i ljepsi za cuti od autenticnog Bosanskog naglaska.

Neznam odakle je recimo takozvani "Dean" ali takav akcenat mi daje jednostavno glavobolju dok mi je Niksicki naglasak uvijek bio bar simpatican ako ne i lijep po zvuku.

Niksicki Akcenat

Pjesma o Niksicu

Trebinjski Naglasak (original kao Niksicki)

sada onaj autenticni bosanski naglasak

Deen na intervju

sada malo dublji bosanski naglasak (onaj koji cesto cujem na zapadu medju izbjeglicama iz Bosne)

Edo Majka

This message has been edited by Zecanin on Jul 9, 2007 7:46 PM

Anonymous
(Login Pocetnik)

Score 5.0 (1 person)
November 1 2008, 3:12 AM 

Pojma ti nemaš.Ercegovci bi se prije poturcili nego pocnogorcili.

Anonymous
(Login Zvek_Zivi_Cetinjanin)

No score for this post
November 10 2008, 12:58 AM 

Ne seri bravu glupi !
"Srpstvo" u Crnoj Gori je, dakle, ideoloska, crkveno-politièka, borbeno-saveznièka, osvajaèka, vjersko-kulturna (nadnacionalna) naslaga nad etnièkijem Crnogorstvom. Predstavlja, zanago, njegov neizbjeni iri i dodirni politièki i religiozno-kulturni èinilac. Poseban èinilac njihovog zbliavanja im je zajednièka patnja i strah od spoljne opasnosti Vizantije i Turaka. Meðutijem, ima i onu drugu, tamnu, najèeæe zloupotrebljavanu stranu, koja prijeti da ugrozi i uniti samo etnièko Crnogorstvo.

Marko5
(Login Marko5)

Score 5.0 (1 person)
December 7 2008, 6:25 PM 

Srdja
(Login Srdja)

Hercegovina i Crna Gora

No score for this post
June 7 2011, 11:01 AM 

Trazite osmisljen i kulturan komentar.
Pokusavam:

- "Stara hercegovina" je malo cudan naziv. Po istom principu mozemo da u USA nadjemo drzave koje cine staru Ameriku. Naziv Hercegovina i Amerika su istorijski nastale u kratkom razmaku. Stara Hercegovina se vezuje za doba kada na zapadu crnogorskog prostora ekspanduje bosanska kraljevina i njeni vazali. To je relativno kratak period, ali je "kljucan" dokaz da 3/4 Crnogoraca Hercegovci, tj. Srbi.

- Kako tumaciti da je rodonacelnik Vojislavljevica rodjen na Trebinju. To je bio centar nove drzave, koji migrira sa jacanjem dinastije na jug. I taj fakat moze imati 2 ostrice - ili je predak Crnogoraca i sledstveno njegova okolina daje Crnogorce. Druga strana seciva je da je Srbin i svi su naravno Srbi.

- Zasto bi zapad Hercegovine bio manje crnogorski/ srpski nego istok? Zato sto su katolici? CVRC! Ja zagovaram teoriju o srodstvu i to vrlo bliskom Crnogoraca, svih Hercegovaca, ali i Dubrovnika i okoline. Jezik ne laze - svi govore vrlo slicno.

- Da ne bi mlatili praznu slamu imam predlog: Svi ucesnici nek posalju DNK uzorak na analizu. Sad ima puno punktova, koji su u Evropi ili bliskom okruzenju, a bave se tim poslom. Posle toga sve teorije se urusavaju jedna za drugom i ostaje ono sto je bit. Svi ce znati svoje pretke bez pogadjanja, mastanja, epski nadahnutih naklapanja i nacionalne grandomanije. Neki ce biti jako razocarani, jer nacije ne cini samo zajednicka grupa predaka. Nacije cini i kulturni milje, zajednicka istorija, .... Nema nacije koja nije sarena p DNK analizama. Pogledajte BRD i sastav R1b, R1a, Ib.....

P.S. napomena u startu - na prostakluke ne odgovaram.

Respond to this message   
  << Previous Topic | Next Topic >>Return to Index  
Find more forums on PoliticsCreate your own forum at Network54
 Copyright © 1999-2017 Network54. All rights reserved.   Terms of Use   Privacy Statement