alternatiFORUM | duyurular | ateizm VE dinler | ağaç ev | bilim | cinsel yaşam | felsefe | kitap | mizah | politika | sanat | spor | tarih | yaşam | tavanarası | TÜRÜK YURT

alternatiforum DiNLER FORUMU ARŞİV 3

ALTERNATİFORUM ÖZGÜR BİR FORUMDUR VE TEK BİR KURALI VARDIR
HİÇ BİR YAZI SİLİNMEZ!

<< Previous Topic | Next Topic >>Foruma Geri Dön  

NİÇİN YARATILDIK

July 30 2001 at 4:20 AM
abdullahyalnız  (no login)

Bu çok basit gibi gözüken soruya aşağı yukarı 20 yıldır cevap arıyorum.Ama bir türlü tatmin edici cevap alamadım.
Bunca olup bitenin anlamı nedir?
Niçin cennet veya cehenneme gitmek zorundayız?Yaratılma noktasında irademin bir etkisi varmı?İnsanlar ve cinler neden Allaha ibadet için yaratıldı?Yada mutlak yokluk varmı?
Bu soruların cevabını yoksa hiç bulamayacakmıyım?
Yoksa bu soruyu sormam bir hatamı? Neden?
vs. neden?
Selametle...

Respond to this message   
AuthorReply
HACI _ALI
(no login)

YOK YAW!...

July 30 2001, 8:30 AM 

YANIZ ABULAH!...

SANA IKI TANECIK AYET GETIRCEM EYI OKURSAN ANASIN KARDASIM!...AMA DIKKATLICENE OKU :

HICR,98. Sen şimdi Rabbini hamd ile tesbih et ve secde edenlerden ol!

HICR,99. Ve sana yakîn (ölüm) gelinceye kadar Rabbine ibadet et!

IMAN EDENLERE SELAM SEVGI VE DUA ILE..

akc (Hasan Akçay)
(no login)

Yeryüzünde bozgun çıkaralım diye.

July 30 2001, 11:33 AM 

Ya da
Yüce Allah sessiz kuzularla yetinmediği için.

Sorumlu olalım diye.

Allah'a kafa tutalım diye.

'Rabbin meleklere şöyle demişti: "Yeryüzüne bir halife yerleştireceğim." Melekler, "Orda bozgun çıkarıp kan akıtacak birini mi?" dediler. "Biz Seni yüceltip mutlak egemen sayıp dururken?" Allah, "Ben sizin bilmediğiniz bilirim," dedi.'(2:30)

Neydi o?
Akıl.
Çözüm ve yargı yetisi.
Düşünüp gereğini yapma gücü.
Doğru bildiğinin ardında durma inadı. Bozgun çıksa bile. Ve doğan sonuca katlanma erdemi: SORUMLULUK.

Neden insan?
Çünkü başka yaratıklarda o eğilim yoktu.
İnsan, "zalumen cehula" yaratılacaktı. Ve öyle oldu.

'Sorumluluğu Biz göklere, yere ve dağlara sunduk. Yüklenmediler. Çekindiler. Fakat insan yüklendi. Sapıverirdi o; bilmezdi.' (33:72)

Yetkili ve sorumlu olacaktı insan ki SINANABİLSİN.

'Allah'ın bundaki amacı iki yüzlü kimselerle inanmayan kimseleri cezalandırmak ve inanan kimseleri onaylamak. Acır ve bağışlar O.' (33:73)

İşin can alıcı noktası, insana tanınan seçme özgürlüğüdür. Ve insan, daha yartılma aşamasında iken, bu seçimi yapabilecek yetiyle donatılır:

'Rabbin, Adem oğullarının bellerinden çocuklarını ortaya çıkarıp "Rabbiniz Ben değil miyim?" diye onları kendilerine tanık tutar. "Evet," derler. "Tanık olduk." Dirililş günü "Biz bunu bilmiyorduk!" demeyin diye yaparız bunu.' (7:172)

'Ya da "Atalarımız bizden önce ortak koşardı. Biz onları izledik. Gerçeği yok sayanların yaptığı yüzünden bizi mi yok edeceksin?" demeyin.' (7:173)

İşte bu mızmızlığı geçerli saymıyor Allah.
Çünkü insanlar bireysel olarak sorumlu.
Atalarını izlemek zorunda değiller.

'Dinde zorlama olmaz; doğru yanlış bellidir.' (2:256)

Bahane üretmesinler. Örneğin,

"Allah bir insanı mı elçi yolladı?!" demesinler. (17:94)

'Yeryüzünde kuzu kuzu melekler dolaşıyor olsaydı onlara bir melek yollardık.' (17:95)

Barış ile.

.
(no login)

<<Çünkü insanlar bireysel olarak sorumlu.

July 30 2001, 12:32 PM 

<<'Rabbin, Adem oğullarının bellerinden çocuklarını ortaya çıkarıp "Rabbiniz Ben değil miyim?" diye onları kendilerine tanık tutar. "Evet," derler. "Tanık olduk." Diriliş günü "Biz bunu bilmiyorduk!" demeyin diye yaparız bunu.' (7:172)

Şöyle anlıyorum:
Rabb Ademoğullarının sırtından/belinden zürriyetinin sorumluluğunu kaldırmış ve her bir nefsi kendi kendisine Tanık tutarak "Ben sizin Rabb'iniz değil miyim!" sorusunu yöneltmiş, "Evet!" yanıtı geldiğinden yanıtın olumlu mu, olumsuz mu olduğu anlaşılamamıştır,
Ve bu hikmet nedeniyle yaşıyoruz ve O İnsanları sınamaktadır

Buradan da anlaşılıyor ki, islam dini özünde bireyseldr. Özgürlükçüdür. Laik`tir

HACI
(Login omerusta)

TESADUFEN DOGDUNUZ, TESADUFEN OLECEKSINIZ. ARADAKI SUREYI TESADUFLERE BIRAKMAMALISINIZ..

July 30 2001, 2:05 PM 

Sevgili AbdullahYalniz
Sen aslinda yasamda bir anlam olup olmadigini arastiriyorsun. Biryerlerden geldigimize gore, biryerlere gitmemiz gerektigini dusunuyorsun. Bu sorularin yanitinin seni ateist yapacagini hic dusundun mu? Ateist olmaktan korkmuyorsan, bu sorulari sormanin hic bir hatasi yok. Sordugun sorulara verilecek yanitlari erkek gibi kabul edebileceksen asagidaki satirlari oku.. Yoksa onlari ihmal et..

Herseyden once surasi bir gercek ki, yokluktan var edildik ve sonunda yokluga donecegiz. Ana ve babamiz, belli bir sure once ciftlesmeseydi, biz dogmayacak ve var olmayacaktik. Bir tesaduf bizim vucudumuzun gelismesini sagladi.. Sadece kucuk bir tesaduf. O tesadufden once yoktuk. O tesaduf olmasaydi, olmayacaktik. Ilerde birgun yine bir tesaduf sonumuzu getirecek. Olecegiz ve molekullerimiz dunyaya, evrene dagilacak... Tesaduflerle yaratildigimiz evrene donecegiz ve belki de diger canlilarin yapisina katilacagiz. Diger bir insanin, bir atin veya bir timsahin. Dogum ve olum arasinda var olacagiz bu dunyada. Nefes alacagiz, yiyecegiz, sevecek ve sevilecegiz... Gelecek nesli olusturacak ve sonra ortadan yok olacagiz. Bazi gorevleri ustlendigimiz kuskusuz. O gorevlerin en onemlisi, ne pahasina olursa olsun turumuzu idame ettirmek. Butun canlilarin gorevi ayni. Bir kurbagadan, baliktan, fareden veya tavuktan farkli degiliz. Peki oyleyse neden kendi yasamimizin onlarin yasamindan daha farkli bir anlami oldugunu dusunuyoruz? Buna hakkimiz var mi?
Yasamin tek basina bir anlami olamaz Abdullah Kardes.. Yasam, bizim ona verececegimiz degerlerin disinda hic bir anlam tasimaz. O anlam da sizin eserinizdir. Dindarsaniz, sizin adiniza dininiz yasaminiza anlam verecektir. Dinlere ve Allah'a inanmiyorsaniz, yasaminiza anlam vermek sizin gorevinizdir. Cennet ve Cehenneme gitmenin tek yolu, onlara inanmaktir. Unutmayin, Cennet ve Cehenneme oldukten sonra gitmeyeceksiniz. Olmeden once gideceksiniz! Oldukten sonra nereye gideceginiz o kadar onemli degil. Ama olmeden once nereye gideceginizi dusunmeniz cok onemli. Cunku yasamin anlami o dusunlerde gizli..
Yasamin gizemini asla cozemeyeceksiniz.. Cunku yasamin gizemi yoktur. Yasam bir omur suren surecler dizisidir. Dogulur, buyunur, olgunlasilir, yaslanilir ve olunur.. Butun bunlar, birileri gelip onlara sizin adiniza anlam verinceye kadar, anlamsiz sureclerdir. O anlamsiz sureclere kendi adiniza bir anlam vermekten aciz iseniz, baskalarinin din ve Allah'ini izler, dindar olursunuz.. O zaman da yasama kendiniz bir anlam veremezsiniz. Baskalarinin ona verdigi anlami ustlenirsiniz, diger milyonlarlarca, milyarlarca insan gibi.. Ama yasama kendiniz bir anlam bulmak istiyorsaniz, dinlerden uzak durmaniz gerekmektedir. Yasamin gercek anlamini yalniz gercek bir ateist olarak degerlendirebilirsiniz.

abdullahyalnız
(no login)

EĞER ATEİST OLURSAM

July 30 2001, 6:10 PM 

Sevgili Hacı
her ateistin bazen Allah varmış gibi düşünerek bilinçli gelgitlere uğrar.Açıkcası bende bazen Allah yokmuş gibi düşünürüm hatta her müslümanın düşündüğünüde zannediyorum.Belkide bu yaşayan ve düşünen bir canlının devinimliğinden kaynaklanıyor olabilir.
Allah yokmuş gibi her düşündüğümde işler dahada çok karışıyor sevgili Hacı sana göre bu düşünceye tam olarak iman etmediğimden olabilir belkide ama tam bir ateist olarak düşünmekte biraz zor.
Olup bitenlere anlam veremediğim doğru ama bir gün benim ve birçok şeyinde artık yokluğa mahküm edilmeside bir anlam taşımıyor.Mutlak yokluğu hiç düşündünüzmü açıkcası benim kafam almıyo yok olmayı hatta mükemmel olan insan ruhu ve fizyolojisi mutlak yokluğa ulaşacak bir yeteneğe sahip değil. Ben şu anki bilincimle mutlak yokluğua ulaşamıyorsam şuursuz bedenim nasıl ulaşacak tesadüfenmi?Tesadüf nedir? tesadüf ezelimidir? Sonsuza kadar maddelerin arasında dolaşıp insana ve doğaya hep müdahalemi edecek? Ve bu arada olan insana mı olcak?Kısacası sevgili hacı yoklukta benim için bir anlam taşımıyor ve yok olacağımı düşünmek beni soğuk bir ruh atmosferine sokuyor varlık dahada anlamsızlaşıyor.

Sevgili akc

Yetkili ve sorumlu olacaktı insan ki SINANABİLSİN demişsin.

İnsan neden sınansıki Allah neden sınaması gerektiği bir şeye ihtiyaç duydu, bir ihtiyaçmıydı bu yoksa keyfi bir istekmi
İnsan yoktanmı var edilidii yoksa vardanmi varedildi? Sevgili akc bu soru hakkında düşüncelerini öğrenmek isterim.

Sevgili hacı-ali söylediğin ayetlere dikkat ettim ama kafamda ki sorularıma yanıt bir şey bulamdım belkide kafa yotur bende:)ama eğer sen bu konuda birşeyler biliyorsan açıkca söyle arkadaşım gerçekten ihtiyacım var.

Sevgili noktanın yaklaşımı biraz daha farklı ama niçin var olduğumuz noktasında belirgin bir cevap yok gibi geldi bana ama laikliğe nasıl ulaştığını anladım:)
Selametle.....

artc=alpertunga
(no login)

hacı valla uydurmuşsun

July 30 2001, 6:25 PM 

hacı sen tam bir ikilemdesin yani nikinle bile çelişiyorsun ,hemde hiçbirşey tesadüfen olamaz bunu mantığın alıyormu sen boşluksun ozaman bu arada abdullah kardeş sorunun yanıtı çok açık biz niçin ayartıldık:
acı çekmek , sevinç duymak,sinirlenmek , ibadet etmek,isyan eetmek, küfretmek ve tövbe etmek
ALLAHIM tövbeleri kabul edendir biz Allahımızın hüsnü mutalak olan rabbişmizin yansımalarıyız ve bu dünyada ki görevimiz kendimizi bilmek ve dolayısı ile rabbimizi bilmek

ruh
(no login)

HACI ya

July 30 2001, 7:23 PM 

Herseyden once surasi bir gercek ki, yokluktan var edildik ve sonunda yokluga donecegiz. Ana ve babamiz, belli bir sure once ciftlesmeseydi, biz dogmayacak ve var olmayacaktik. Bir tesaduf bizim vucudumuzun gelismesini sagladi.. Sadece kucuk bir tesaduf.

yukaridaki" tesaduf" aciklamasi: herhangi bir din, inanc sistemi gibi algilanmalidir.
Ben din olarak tesadufu secmezdim, cunki olasilik hesaplari yapildiginda birakin tum sistemi bir hucrenin bile tesadufen meydana gelebilmesi (10uzeri779991/1 vede buna iman etmek cok zor.
tesaduf yardimcin olsun.
Gorusmek uzere.

Z.Q.R
(no login)

Yoktan VAR edildik ve bu Evren kaldikca....

July 30 2001, 9:59 PM 

Sevgili Abdullah,

Sizi anliyorum...hatta bazi konularda ayni düsünüyoruz...örnegin "YOK"lugu bende idrak edemiyorum...baska birinin de bunu idrak edebildigini sanmiyorum...cünkü "VAR" olan "YOK"lugu idrak edemez...buna misal verecek olursak; Ölümü tadmamis birisi nasil ölümü idrak edemiyorsa, VAR olan birisi YOK'lugu idrak edemez...zan ve tahminde bulunur, hepsi bu kadar

Quran bizleri en dogruya iletendir...onu anlarsak kafamizdaki sorularin cözüldügünü göreceksiniz...

"INSANA BILMEDIKLERINI ÖGRETTI" 96:5

S&S

Z.Q.R

HACI
(no login)

BU YAZIYI TESADUFEN YAZMADIM..

July 30 2001, 10:10 PM 

Ruh Kardes;
Demek sen tesadufle yaratildigina inanmiyorsun.. Diyelim senin dogumundan 9 ay 10 gun once Turkiye'nin nufusu 30 milyondu.. Bunlarin asagi yukari 15 milyonu kadin, 15 milyonu erkek.. Bes milyonu 15 yasin altinda. Digerleri 15 yasin ustunde.. Anne ve baban 10 milyon insandan biri.. Onlarin bir araya gelmeleri ise sayilamayacak kadar buyuk bir sayi.. Ama onlar bir araya geldiler, o gece ciftlestiler ve sen dogdun.. Benim ki de benzer bir hikaye.. Annen o gun yumurtlamasaydi, sen nah dogardin. Annenin yumurtlamasi icin ise o kadar cok degisgen var ki.. Babanin spermlerinden biri bu isi halletti. O spermin onune bir engel ciksaydi sen yine dogamayacaktin. Butun bunlarin sen tesaduf olduguna inanmiyor musun? Allah'in mucizesi mi bunlar... Allahin baska isi gucu yoktu da, senin dollenmeni mi saglayacakti?.. Yoksa meleklerine mi havale etmisti bu onemli gorevi?.. Yeryuzunde mevcut milyarlarca insani, yuzmilyonlarca diger canlilari teker teker mi dolluyor Allah? Hic birinde tesadufe yer yok mu? Kancik bir it, bir mahalleden gecerken, erkek bir itle ciftlestigi zaman da mi Allah bekliyor baslarinda.. Biraz dusunce degerli kardesim.. Sen tesaduflere hic inanmiyorsun.. Her seyde Allah var diyorsun.. Insaf be kardesim.. Bu dusuncede mantik var mi? Sen cocuklari bile kandiramazsin.. Ancak kendini kandirabilirsin.. Aslinda o bile supheli..

bedirhan
(no login)

niçin yaratılmadık

July 30 2001, 11:00 PM 

emparyalislere hizmet için yaratılmadık
çevreyi kirletmek için yaratılmadık
devlete vergi verip ezilmek için yaratılmadık
askari ücrete talim etmek için yaratılmadık
emekli olup maaş kuyrugunda ölmek için yaratılmadık
IMF talimatlarına uymak için yaratılmadık
laik ve demokrat olmak için yaratılmadık
atatürkçü olmak için yaratılmadık

bu uzar gider

yanlızca bize verilen akılla allaha ulaşmak
ve onun gönderdigi dini yaşayarak
ona kulluk etmek için yaratıldık

bedirhan
selam sevgi ve dua ile..................

.
(no login)

Yaradan Bilinmek / Sevilmek İstiyordu / İster de: "Kenzullah sırrı: Gizli bir hazineydim....&qu

July 30 2001, 11:46 PM 

İnsanların o'nu sevebilmesi için O'na layık olabilmeleri gerekiyor. O'nun sevmedikleri O'nu sevebilemezler. Onu sevebilemeyenler O'nu tam anlayamazlar, hep yakınlık duyamazlar, O'nu sevenler O'nun yarattıklarına da sevecen davranırlar, O'nun sevmediği, istemediği işleri / davranışları yapmazlar

akc (Hasan Akçay)
(no login)

Hesap vereceğiz.

July 31 2001, 1:01 AM 

Sevgili abdullah,

Diyorsun ki
'İnsan neden sınansın ki?'
'Allah neden sınaması gereken bir şeye ihtiyaç duydu?'

Neden?
Bilinçle iman edilsin diye.
Meleklerin kuzu kuzu iman etmesi yetmedi Yüce Allah'a.
Çünkü taklidî imandı onlarınki.
Yüce Allah sorgulanmak istedi; sorgulayan insanların imanını istedi. Çünkü sağlam imandı o.
Hiç aklî imanla taklidî iman bir olur mu?

Sınav iki sorulu:
(1)Ölümden sonra bir hesap günü var mı?
(2)Bu dünyada erdemli olmak zorunda mıyız?

Kur'an'da söylenen şu:
Cahiliye müşriklerine göre, Allah vardı (29:61)
ama öteki dünya yoktu. 'Yaşantımız yalnızca bu dünyada,' diyorlardı. 'Yaşarız ve ölürüz. Artık bir daha dirilmeyiz (23:37).

Bunu söyleyen insanlar sınavın birinci sorusuna yanlış yanıt veriyor. Ama akıl da var. Düşünmeden edemiyor. Bizim sevgili haci'nin bazan ağzından kaçırıverdiği gibi, 'Eğer Allah varsa gerçekten...' Kuşku içinde.

Kendi doğasındaki yetiyi kullanamıyor. İmana götüren ipuçlarını göremiyor.

Matematik öğretmenimiz buna benzer bir durumu şöyle anlatırdı.

'Tahtaya bir dik üçgen çizersiniz. Dar açılardan birini verirsiniz. örneğin, 30 derece. "Öteki dar açı kaç derce?" dersiniz. Umarsınız ki öğrenci o üçgenin dik açılı olduğunu görecek; bir üçgenin iç açılarının toplamının 180 derece olduğunu göz önünde tutacak ve belli olan iki açıyı 90 + 30 = 120 diye toplayacak. 180 dereceden bunu çıkarıp öteki dar açının kaç derece olduğunu bulacak. 180 - 120 = 60. yanıt 60 derece.
Öğrenci bakar, düşünür. "Ne görüyorsun?" dersiniz. Bakar, bakar, bakar... "Evet?" "Tahtayı görüyorum, hocam." "O ha!"'

'İnsan görmez mi, kendisini bir damlacıktan Biz yarattık; Bize düşman kesilir. Kendi yaratılışını unutur Bize misal getirir: "Çürümüş kemikleri kim diriltecek?" der. Şöyle de: "Onları İLK YARATAN diriltecek...' (36:77-79)

Sevgili abdullah,
Kısa kesmek zorundayım. Yoksa ders verir gibi oluyor. Hiç hoş değil.

İkinci sorunun yanıtı ise Yüce Allah'ın salık verdiği bir yakarı ile özetlenebilir:

'Rabbim, Senden sakınanların önünde bulundur beni.' (25:74)

Bir de şunu soruyorsun:
'İnsan yoktan mı var edildi yoksa vardan mı var edildi?'

Bilmiyorum.
Araştırmadım.
Önemli mi?

Barış ile.

HACI _ALI
(no login)

HACI FIS FIS!...

July 31 2001, 1:25 AM 

ULEN HACI!...
KONUSTUKCA MADARA OLUYON OGLUM!... YAW EGER SENIDE KAFA OLSA! ANCAK CEHALETINI BU SEKILDE SERGILERDIN!...BAK BAKALIM ETRAFINDA CANLI CANSIZ BUTUN VARLIKLAR SENIN SULEDIGIN GIBI TESADUF ESERIMI OLUSMUS?...YOKSAM!...HEPSI KENDISNE MAHSUS BIR KANUN ICINDEMI?...HER BIRI NE YAPACAGINI COK IYI BILIYO!... SEN HARIC!...GERCEKTEN SENIN DEDGIN OLSA HER BIRI BIRBIRINE GIRMESI,HALLAC PAMUGU GIBI KARISMALARI GEREKMEZMI A KABAK!... SEN HANGI BILGINLE KIME NE SATIYON CAHIL DOKTOR!... SAHI SEN MUYENDISTIN BAK GENE KARISTIDIM!.. DIMI!...
HADIII BAKIMMM!.... :0 ANCA GIDEN DOKTOR CIVAMIM!...

IMAN EDENLERE SEVGI SELAM VE DUA ILE.........

abdullahyalnız
(no login)

Doğru

July 31 2001, 1:33 AM 

Sevgili nokta söylediklerin dğru tabii ama benimderdim biraz farklı;
Yaratma kelimesi daha çok kuranda yoktan değil var olanın oluşturulması anlamındadır.Bu anlamda Adem as. ın yaratılması bahsinde Kuranda
Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım derken melekler yeryüzünde bozgunculuk yapacak insanımı yaratacaksına dediler.
Buradan insanın daha önce zaten var olduğu anlamı çıkıyor çünkü melekler Allah ın sözünden sonra yeryüzündeki insanı anlıyorlar yani buradaki yaratma kelimesi yeryüzüne indirme anlamında kullanılıyor.Zira o sırada cennette yasak meyveyi yiyen Adem as. bu olaydan sonra yeryüzüne gönderildi.
İnsanın ruh olarak da olsa zaten biryerlerde vardı ben bu noktada tıkanıyorum insan yeryüzüne indirilmedende önce neden vardı bu konuda Allah bize açık bir bilgi vermiyor elbette ama ben Allahın akletmezmisiniz düşünmesmisiniz gibi sözlerine sığınarak cevap arıyorum.
Bu sorunun cevabını araken aklıma hep vahdeti vücut düşüncesi takılıyor.Yoksa gerçektende Allah bizi kendi sınırsız vucudunun bir parçasındanmı oluşturdu.Allah ın sıfatlarında dikkat edilirse hep insanda olan bir takım özelliklerin mükemmeli ile karşılaşıyoruz. Örneğin insan görür,duyar, affeder, oluşturur,ceza verir, hiddedlenir, sever.Bütün bu özellikler Allahta mükemmel bir biçimde vardır burası belki bize bir ip ucu olabilir ne dersiniz.
Selametle......

abdullahyalnız
(no login)

Sevgili akc

July 31 2001, 2:00 AM 

Neden?
Bilinçle iman edilsin diye.
Meleklerin kuzu kuzu iman etmesi yetmedi Yüce Allah'a.
Çünkü taklidî imandı onlarınki.
Yüce Allah sorgulanmak istedi; sorgulayan insanların imanını istedi. Çünkü sağlam imandı o.
Hiç aklî imanla taklidî iman bir olur mu?

demişsin sonuna kadar katılıyorum zannedersem genel kabül gören düşüncede bu zaten ama bir türlü aklım almıyor ezeli bir güce sahip olan Allah neden sorgulayan insanların imanına ihtiyaç hissetti zaten bu sorgulama yetisinide Allah insana vermedimi.Tehlikeli ama söylemek zorunda hissettiğim şey:
Allah çok acımasızmıki kendisine iman eden mükemmel insanı yaratıyor ve sonra iman etmezse o nu ebedi cehenneme atıyor.Hesap gününde bir kafir çıkıpta sana iman etmediğim için beni neden cehenneme atıyorsun cehenneme girmeme sebep olan irademide sen yaratmadınmı? derse cevap ne olur bilmem anlatabiliyormuyum
Selametle.......

HACI
(Login omerusta)

SEN ISTISNASIN.. TESADUF OLAMAZSIN..

July 31 2001, 2:35 AM 

HACI ALI
BU DUNYADA TESADUF OLMAYAN TEK SEN VARSIN
HERKES TESADUF ESERI YARATILMIS
ALLAH SENI BILEREK, MAHSUS, BIZ DUSUNURLERE CEZA OLMASI ICIN YARATMIS..

KEH KEH KEH..

kuark
(no login)

HACI'ya

July 31 2001, 4:46 PM 

HACI ;

Allah'ın yeryüzünü tesadüflere bırakabileceğini düşünebilecek kadar saf olamazsın.Tesadüf diye bir şey varmı.Senin Allahın belki seni tesadüflerle yaratmıştır.Ama benim Allahım beni tesadüfen yaratmadı.Saçmalıyorsun.....

HACI
(Login omerusta)

KAC ALLAH?

July 31 2001, 5:09 PM 

KUARK
KAC ALLAH'A INANIYORSUN.. SENIN VE BENIM ALLAH'IMIZ OLABILIR MI?

dilemma
(no login)

:)

August 1 2001, 2:58 AM 

protoplazma
tesadüf degil de nedir.
Tesadüf Allah kadar gercektir, Allah`in gercegidir.

< Previous Page 1 2 Next >
  Respond to this message   
  << Previous Topic | Next Topic >>Foruma Geri Dön  
Create your own forum at Network54
 Copyright © 1999-2014 Network54. All rights reserved.   Terms of Use   Privacy Statement  

TÜRÜK YURT | kuruluş | kurallar | arşiv 1 | arşiv 2 | arşiv 3 | alternatif TEFSİR | alternatif MEALLER | linkler | e-posta

Copyleft © Temmuz 2000 - 2012

rss