alternatiFORUM | duyurular | ateizm VE dinler | ağaç ev | bilim | cinsel yaşam | felsefe | kitap | mizah | politika | sanat | spor | tarih | yaşam | tavanarası | TÜRÜK YURT

alternatiforum MiZAH FORUMU

ALTERNATİFORUM ÖZGÜR BİR FORUMDUR VE TEK BİR KURALI VARDIR
HİÇ BİR YAZI SİLİNMEZ!

<< Previous Topic | Next Topic >>Foruma Geri Dön  

Mizah

September 27 2000 at 3:25 PM
  (Login galilei)

Bildiğiniz gibi mizah san'âtı türk ve dünya tarihinde önemli sosyokültürel etkinliklerin esin kaynağı olabilmiş, kavramsal olguların sistematik ve spekülatif açınımlarına yol açabilmiş, çok refleksiyonist bir etkinliktir. Sizin çok değerli bilgilerinizden istifade etmek için naçizane birkaç soru sormak istiyorum, izin verirseniz.

1-Mizah ve kara mizah nedir ve insanlar neden mizah yapagelmişlerdir?

2-Mizah sanatı ilk ne zaman ortaya çıkmıştır. "Mizah" kelimesinin kökü nedir, ilk ne zaman ve kim tarafından kullanılmıştır?

3-Şaka ve Espiri nedir?

4-Dünyanın çeşitli yerlerindeki belli başlı mizah akımları nelerdir?

5-Tanzimat dönemindeki türk mizahının gelişimine önemli katkıda bulunmuş kişilerden, Teodor Kasap ve Direktor Ali Bey hakkında bilgi veriniz.

6-Bildiğiniz gibi Serveti Fünun döneminde Türk mizahı bir duraklama dönemine girmiştir. Niçin?

7-Fecri Ati döneminin ünlü mizah ustaları kimlerdir ve genel olarak yapıtları nelerdir?

8-Mizahın günümüz toplumundaki başlıca görevleri nelerdir?

Gösterdiğiniz alaka ve çok değerli fikirlerinizi bize lütfetmekten sakınmadığınız için şimdiden teşekkürü bir borç bilirim...

Respond to this message   
AuthorReply
Bilg
(no login)

Sorular Beklediğimden Zor

September 27 2000, 7:35 PM 

Ben bu sene bekleyip gelecek sene katılacağım.

(Login galilei)

Mizah ve Uzmanlık

September 27 2000, 8:00 PM 

İnsanların örneğin dinledikleri müziğin türünü bilmemeleri mümkündür. Ama mizah yaptığını söyleyen birinin mizahtan bihaber olması nasıl mümkündür?!

Amacım sadece konunun biraz daha aydınlanmasını sağlamaktır. Bir işi bilinçle yapmak ve rasgele yapmak arasında fark olacaktır. İmdi söyler misin bana, mizah yapıp mizahın ne olduğunu bilmemek ne demektir? Bu ulu san'âtın sistematik metoduna nasıl sığmaktadır?

Bilg
(no login)

Bakış Açısı

September 28 2000, 12:31 PM 

Mizahın felsefesini mizahta yapmak ya mizahı ya felsefeyi komik hale getirir. Felsefe yapmak isteyen her ne konu olursa olsun felsefe forumunda yapar. Mizah ta olsa politika da olsa din de olsa.

Mizahta önemli olan karşındakileri güldürmektir. Bunu yaparken bir nebze de düşündürebiliyorsan o daha da güzel bir yaklaşım olur. Yani bir nevi felsefik mizah.

Burada sıra sıra raflar da bir sürü espri bulunur. Bazı bölümlerde iyileri pazarlanırken bazen kötüler de kendine yer bulmaktadır netice itibariyle. Burada Editörün bile ayıklama hakkı yoktur. Alternatif Forum bu anlayış ile yola çıkmış bir atılımdır.

Mal satan ya da sergileyen dükkanlar ne sergiledikleri malların ne de dükkan kuruluş amacının tarihçesi ile de ilgilenmek mecburiyetinde olmazlar. Ayakkabı boyacısının boya formülünü ya da boyacılık tarihini bilmek zorunda olmadığı gibi. Bu tarz örnekleri de çoğaltmak mümkün ama gereği de pek yok bence.

Mizah kelimesinin etimolojisi de mizahın tarihçesi de mizahı ilgilendirmez. Onu da ilgili bilim dalı inceleyecektir. Mizah netice itibariyle bir bilim dalı da değildir zaten.

Her şeyi yarım yamalak inceleyip, her konuda fikir sallamak görevi ise mizahın değil felsefenin görevidir. Zaman zaman felsefe bu konudaki görevini aşarak mizahın alanı içerisine de balıklama dalmaktadır tabii ki. Bunun örneğini görmek için de çok uzağa gitmek gerekmemektedir. Kafanızı kaldırmanız yeterli olabilir.

Burada Editör olarak kişisel amacım katılımı arttırmaktır. Katılım arttıkça iyi mizahı yapanların müşterisi çoğalacak yani iyi mizahçılar çok satacaktır.

Mizahınız varsa satınız. Satılığa çıkartınız. Bizim de felsefemiz olsaydı biz de felsefede satılığa çıkartırdık. Maalesef raflarımız içerisinde ukalalık sergilediğimiz bir bölüm yok. Onları geleneksel satış yeri olan felsefeye göndermek ya da iade etmek zorunda kalıyoruz.

rope
(no login)

Kızmak yok

September 28 2000, 12:54 PM 

Bilg bu kadar kızma.
Galilei bu sayfanın bir eksiğini tamamlıyor.
Mizahı sevenler, biraz da tarihini, gelişimini, türlerini vs anlasa bundan zarar görmezler.
Ben çok bilgili değilim bu konuda.
Bilenler anlatırsa faydalanırız.
Bu arada örnekler de vereceklerdir ki bu ayrı bir tad katar.
Sayın galilei ye teşekkürler.
Umarı bu konuda bilgili birileri çıkar.

Bilg
(no login)

Sayfanın Tek Eksiği

September 28 2000, 1:04 PM 

Tarihi ile felsefesi olsun. Amaç iyi niyet olsaydı benim cevabıma verilen cevap yukarıdaki gibi olmazdı.

Burası üç otuz paralık bilgini ukalaca satış yeri değil. İsterse onun içinde kullanabilir burayı yazıların silinmeyeceği düsturuna binaen ama bu sadece kötü kullanım (suistimal) olur. herşey yerinde güzeldir. Mizah bazen bu çizgiyi aşar ve insanlara her yerde gülümseme getirir ama netice itibariyle mizah hafif bir olgudur. Felsefe ise ciddi bir olgudur ve ciddi ortam gerektirir. Tartışmanın zeminini yanlış seçerseniz katılımcıları da yanlış seçersiniz.

Hem bunu yanlış yapacaksınız hem de bir diğer yanlış ile düzeltme yapacaksınız.

Felsefeye bayağı yakışır bu işler.

Bizi de iyi güldürür hani.

(Login galilei)

Ulu Mizah Ustaları ve Bilgeler Bilgesi Filozoflar

September 28 2000, 3:08 PM 

Yaw durun kavga etmeyin. Ben şaka yaptım. Sevgili bilg, yukarıdaki iki mesajda yazdığım gibi düşünmüyorum. Ben senin gibi düşünüyorum!

Bu mesajı, felsefe forumunda "Felsefe mi Filosofia mı?" başlığıyla açılan tartışma yüzünden yazdım. Orayı incelerseniz, herşey gün ışığına çıkacaktır.

Ama bu davul zurna kimilerine az mı gelecek onu zaman gösterecek...

Bilg
(no login)

Ulan Galile Bozuntusu

September 28 2000, 3:22 PM 

Tam bir günümü sinir içinde geçirttin bana. Alacağın olsun senin. Ben de gelip senin felsefenin içine etmez miyim şimdi.

Ah ulan ah erkeklik yapıp mahkemede de dünya dönüyor diyecektin onlar da seni asacaklardı ben de kurtulacaktım.

Asmayalım da besleyelim diyenlerin boyunları altında kalsın.

(Login galilei)

:))))

September 28 2000, 4:25 PM 

Üzülme yaw. Birazcık sayfanın içine ettimse de, affola... Ama yazılarımı da mizah olarak düşünüp üzerine gülebilirsiniz tabii...

:))))

gak
(Login abuzer)

mizah üstüne

September 28 2000, 10:14 PM 

Mizahın kara sı, kara dönemlerden kalmadır
ve insanlık tarihinin en kara dönemi
geçtiğimiz yüzyıldır&
inşallah bu yüzyıl da mizahın yüzünü kara çıkarmaz.

insanlar kusurlu olan karşısında başka yapacak şeyleri kalmayınca mizah yapar, ama zeka ister o da kalmayınca büyüğünü yapar.
Ona da Büyük mizah denir.

Mizah Miz toplumunun ah çektiği dönemlerde ortaya çıkmıştır, biz siz,onlar toplumları da zaman zaman ah çekmişlerdir.

Şaka kaka derken yanlışlıkla yapılandır.
Espri sosyetedeki adıdır, iki durumda da caferin bez getirmesi gerekir, her şakacının bir caferi olması gerekir. cafer'in caferi olması gerekmez.

En ünlü mizah akımı
geocities den çıkmıştır
tarihin bu kırıp geçiren
mizah anlayışı
ardından hep onarım gereksinmiştir

milli mizahımız diyojensiz düşünülemez
sayın kasap
mizahla
felsefeyi
tarihte ilk kez birleştirmiştir
ruhu şad olsun! onu izleyenlerin yolu açık olsun!

milli mizahımız ünlü siması Ali bey
de ayyar hamza ile
hangi hamzanın nasıl hilekar olduğu ile ilgilenmiş kokonanın yatması ile bu konu hakkında
bir ilişki kurmuştr
Felsefe ile ilgisi de gözden kaçmaz
daha fazla bedbaht olmadığından dolayı kendisini bahtiyar eden kimsenin hakiki filozof olduğunu ilk o keşfetmiştir.

serveti funun döneminde mizah duraksamaz ayyuka çıkar
en önemli mizah siteleri:
jurnal.com
abdülhamit.net
dir

fecri atinin en önemli mizah ustası Münevver Cabir dir. Hem münevver hem cabbardır zaman zaman da gaddar dır.

Mizahın günümüz toplumundaki işlevi kusurlu olanın gülmece yoluyla deşifresi olmaktan çıkmamıştır.Ama kimi kez de Mizah izaha yeterli bilgisi olmayanın tersini gizlemesi yöntemi olabilmektedir.

BU derin açıklamalarım için birşey değil

başka örtecek bişi var mı?

sevgiyle

Bilg
(no login)

Al ulan nizam

November 3 2000, 5:43 PM 

İşte sana ciddiyet sayfası. Bi tek gak bozmuş ciddiyeti artık onuda nizama sen sok.

Nasıl yapacaksın pek merak içindeyim.

(Login visnekurdu)

merhabaaaaaa

November 7 2000, 11:16 AM 

Artık loggin olmayı basardımya...her yere maydanoz olabilme hakkını nedense kendimde goruyorum...
mizaha gelince...
size bir anımı anlatmak istiyorum
Kanada da yasayan bir arkadasım var ve eside Kanadalı. Geçen gün Türkiye ' ye geldiler ve eşi ile tanıstım. Çok hoş bir bayan..Epey bir sohbetten sonra bana şunu söyledi...
Arkadasınızla ilk tanıştığım zaman aman Allahım dedim, ne enteresan, ne değişik, ne eğlenceli insan....Ama sonra Türkiye ' ye gelip Türkleri tanıdığım zaman aslında eşimin ne kadar sıradan olduğunu anladım....

Yorumu bize kalmış)))))))))

Current Topic - Mizah  Respond to this message   
  << Previous Topic | Next Topic >>Foruma Geri Dön  
Find more forums on ComedyCreate your own forum at Network54
 Copyright © 1999-2014 Network54. All rights reserved.   Terms of Use   Privacy Statement  

TÜRÜK YURT | kuruluş | kurallar | arşiv 1 | arşiv 2 | arşiv 3 | alternatif TEFSİR | alternatif MEALLER | linkler | e-posta

Copyleft © Temmuz 2000 - 2012

rss